ULUBORLU'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM HEYECANI

05.02.2016 Cuma günü saat 19:30’da Belediye Düğün Salonunda düzenlenen toplantı ile Belediye Başkanımız Mehmet ÜNVERDİ katılımcılara çarşı merkezinde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesini tanıttı.

Bilindiği üzere 1940’lı yıllarda inşa edilen ve günümüze kadar kullanılan ilçe merkezinde bulunan dükkanlar o günün şartlarında ihtiyaçlara cevap verirken, günümüz şartlarında büyüklük, kullanım bakımından ihtiyaçlara cevap vermediğinden, ekonomik ömrünü tamamlamış olmasından dolayı ve en önemlisi depreme karşı dayanıklı olmaması sebebi ile yenilenmesi yönünde Belediye Meclisi tarafından Kentsel Dönüşüm yapılmasının uygun olacağı kanaatine varıldı.

Belediye Başkanlığı olarak yaklaşık 8 aydır üzerinde çalışılan projenin bugün ilçemiz esnaflarının, mülk sahiplerinin ve halkımızın katılımıyla tanıtımı gerçekleştirildi. Toplantıya Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz İlker YAVUZ, Keçiborlu Belediye Başkanımız Yusuf Murat PARLAK, Şarkikaraağaç Belediye Başkanımız İsa ÇARKACI, Büyükkabaca Belediye Başkanımız Ali İhsan TEMURÇİN, Meclis Üyelerimiz ve ilçe protokolümüz katıldılar.

Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanımız Mehmet ÜNVERDİ yapılması planlanan “Uluborlu Çarşı Merkezi Kentsel Dönüşüm Projesi”ni hazırlanan slayt, animasyon ve proje üzerinden çarşı merkezinin eski durumu ve yapılması planlanan yeni durumunu karşılaştırarak istatistiki verilerle anlattı.

Belediye Başkanımız Mehmet ÜNVERDİ mevcut çarşımızda 170 adet işyeri ve 58 adet konutun bulunduğunu ve bu alanların 9350 m2 kapalı alana sahip olduğunu, dükkan ve konutların %80’inin küçük olduğunu, yeni uygulanacak projede ise 112 adet işyeri ve 75 adet konutun bulunduğunu ve bunların sahip olduğu toplam kapalı alanın 13.100 m2 olduğunu belirtti.

Bu projenin uygulanmasının gözüktüğü kadar zor olmadığına değinerek, İlçemizde yapımı devam eden Kredi ve Yurtlar Kurumu yurt inşaatının toplam 14.400 m2 kapalı alana sahip olduğunu, bizim uygulamak istediğimiz projenin ise 13.100 m2 olduğunu ve gözde büyütülecek kadar bir kapalı alana sahip olmadığını söyleyerek mülk sahiplerinin ve halkımızın bu projeye destek vermeleri halinde uygulamanın çok kısa bir süre içerisinde hayata geçirilebileceğini söyledi. Ayrıca kentsel dönüşüm alanında bulunan mülk sahiplerinin ve kiracılarının haklarının korunarak projenin şeffaflık içerisinde yürütüleceğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz İlker YAVUZ konuşmasında kentsel dönüşüm kavramının birçok anlamı beraberinde getirdiğini ifade ederek afet riski taşıyan binaların, yolların, parkların, sosyal alanların ve hatta halkın bile kendisini yenilediği dönüşümün kentsel dönüşüm olarak açıklandığını, bu doğrultuda Uluborlu ilçesinde uygulanacak olan projenin ilçeye sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda önemli bir katkı sağlayacağını belirtti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz İlker YAVUZ ve Belediye Başkanımız Mehmet ÜNVERDİ  katılımcıların sorularını cevapladılar.  Ayrıca konu ile ilgili olarak aklına herhangi bir hususta soru takılan vatandaşlarımıza makamında projeyi tekrar anlatabileceğini ve hiç kimsenin çekinmeden mesai içinde veya dışında belediyeye gelebileceklerini vurguladı.
Belediye Başkanımız Mehmet ÜNVERDİ katılımcılara projeyi nasıl buldunuz? diye sorunca katılımcılar alkışlarıyla cevap verdiler.

Program sonunda Belediye Başkanımız Mehmet ÜNVERDİ projenin ilçemize hayırlı olmasını temenni ederek, esnaf ve mülk sahipleriyle projeye son şeklinin verilerek en kısa zamanda uygulamaya başlanacağını söyledi.

 

 

 


Bilgi İşlem / 05.02.2016