38.GELENEKSEL ULUBORLU YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ

38.Geleneksel Uluborlu Yağlı Pehlivan Güreşleri Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay KILIÇ’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

02 Ağustos 2014 Cumartesi günü saat 10:00’da Uluborlu er meydanında gerçekleştirilen 38.Geleneksel Uluborlu Yağlı Pehlivan Güreşlerinde yaklaşık 450 pehlivan güreş tuttu.

Müsabakaları izleyen Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay KILIÇ, er meydanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Uluborlu'ya güreş eğitim merkezi yapılacağının müjdesini verdi. Uluborlu'da ata sporu güreşe gösterilen ilgiden memnuniyet duyduğunu dile getiren Kılıç, yeni yatırım ve desteklerle güreşin farklı yerlere gelmesi için çalışmalara devam edeceklerini bildirdi.

Bakan KILIÇ'a Isparta milletvekilleri Recep ÖZEL  ve Süreyya Sadi BİLGİÇ, Isparta Valisi Vahdettin ÖZKAN ile ilçe belediye başkanları ve protokol üyeleri eşlik etti.

18 başpehlivanın yarıştığı güreşlerde birinciliği Mustafa Kemal KARABOĞA kazanırken ikinci  Ekrem YAVUZ oldu. Üçüncü ve dördüncülüğü ise Ramazan BİRCAN ve Hasan CENGİZ paylaştılar.

Kıran kırana geçen güreş müsabakalarında  ağalık için 4 isim yarıştı. Uluborlulu işadamları Ahmet Nedim KARASOY, Selim DEMİRELLİ, Mehmet Münir TANYER ve Bülent SARIGÜL arasında geçen ağalık yarışmasında yoğun iş programı nedeniyle güreşlere teşrif edemeyen ve yurt dışında bulunan Bülent SARIGÜL telekonferans ile güreşlerimize bağlanarak 50.000 TL ile 2014 yılı güreş ağası oldu.

Müsabakalar sonrasında dereceye giren pehlivanlar için ödül töreni düzenlendi.